2012-11-01

Fotografia artystyczna

Fotografia artystyczna aktu jest sztuką uchwycenia pewnego nastroju intymności i piękna ludzkiego ciała – o wiele istotniejsze od samego negliżu jest przedstawienie specyficznej kompozycji ciała i jego struktury w sprzyjającym otoczeniu. Akt może być zatem traktowany jako mistrzostwo sztuki ipse per se. Fotografia artystyczna umożliwia wyeksponowanie tego co istotne i ukrycia wszystkich nieistotnych detali. Odpowiednie ustawienie i modelowanie ciała oraz właściwe pokierowanie światłem i cieniem, pozwala osiągnąć niesamowity efekt artystyczny, który na nowo definiuje pojęcie nagości.

Fotografia artystyczna aktu obiera za swój cel kobietę bądź mężczyznę w czystej, pierwotnej formie. Fotograf musi zatem wykazać się niebywałą wrażliwością, aby wychwycić jedynie istotne elementy i nie zniszczyć delikatnej kompozycji. Zdjęcia aktów powinny być przede wszystkim estetyczne i gustowne. Akt artystyczny męski lub kobiecy wykonany w odpowiednim świetle emanuje energią tajemniczości, i więcej ukrywa niż uzewnętrznia. Aby zdjęcia cieszyły oko i mogły zostać uznane za artystyczne, niezbędne jest zbudowanie pewnej więzi między fotografowanym i fotografem – więzi opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Model nie może czuć się skrępowany, niepewny czy zawstydzony – to całkowicie degraduje sens aktu artystycznego.

Akt artystyczny czy pornografia?

Oglądając zdjęcia aktowe nierzadko możemy mieć wrażenie, że fotograf przekroczył granice dobrego smaku i potraktował problem zbyt dosłownie. Fotografia aktu nie polega jedynie na uwiecznianiu na kliszy roznegliżowanych modelek – równie ważne jest ukazanie osobowości i temperamentu modelki. Osłonięte fragmenty ciała są bardziej zmysłowe niż prymitywna dosłowność.

Akt artystyczny pozwala czerpać garściami z innych gatunków fotografii, np. makro. Zbliżenia są pożądane i wprowadzają do sesji tajemniczość. Fotografowanie poszczególnych partii ciała bądź maksymalne zbliżenia wymuszają pracę wyobraźni. Warto także skorzystać z klasycznych rozwiązań, np. zdjęć w czerni i bieli. Koncept sesji zależy jednak od indywidualnych upodobań modelki oraz fotografa.

W pracy z modelką kluczową sprawą jest zaufanie do fotografa. Kobieta powinna czuć się komfortowo w czasie sesji i swobodnie zmieniać pozy – w innym wypadku zdjęcia wyjdą sztucznie i nienaturalnie. Wszystkie pozy oraz ujęcia najlepiej uzgodnić wcześniej, aby modelka wiedziała, co ją czeka i jak powinna przygotować się do sesji.  Oczywiście nie powinniśmy zupełnie rezygnować z  twórczej improwizacji, ale do tego niezbędne jest właśnie zaufanie.  W czasie wykonywania zdjęć fotograf musi wyrażać się jasno i wyraźnie artykułować swoje oczekiwania.

 

Film pokazuje pracę krakowskiego fotografika Wacława Wantucha.